Úgy hiszem, hogy, ami körülöttünk zajlik a modern világban, az pszichológiailag olyan, mintha az emberiség a kamaszkorának a zenitjén állna. Persze, nem most kezdődött ez a képzeletbeli kamaszkor, hanem valamikor a Felvilágosodás táján, vagy talán még korábban, a Reneszánsz idején, és nekem úgy tűnik, mintha most lennénk a kb. 17 éves kornak megfelelő tetőponton; vagy …
After the pandemic – what should we do differently? If there is ’a’ fundamental statement in crisis counselling then it must be something like: „After crisis nothing will be the same.” And indeed, it is a serious one – for this pandemic has turned many people’s life upside down and will have lasting effects not …
Világjárvány után – hogy kellene másképpen? Ha van alapvető, dogmatikus mondása a krízispszichológiának, akkor az valami olyasmi lehet, hogy „Krízis után sosem lesz minden pont olyan, mint előtte.” Nahát krízis, az most van, hiszen ez a mostani járványügyi helyzet igen sok ember – még ha nem is mindenki – életében okozott teljes felfordulást. Sokunkat érint … Világjárvány után – hogy kellene másképpen? Tovább olvasom »
Burnout – avagy a munkahelyi kiégés az alábbi interjút dr. Draveczki-Ury Ádám készítette velem 2019. októberében Mit értünk burnout alatt? A burnout definícióját tekintve nincs teljes egyetértés a szakmában. A közös nevező szerint foglalkozási kiégést értünk alatta, olyan állapotot, ami orvosi szempontból több tünet együttes fennállásával jár, és amit krónikus, munkahelyi stressz vált ki. A …
Who creates your business value? Regardless how I approach it … I cannot see how not your people are your key players. Truly, other factors may have a large effect on your operations and value creating processes, but eventually they are tied to human performance, aren’t they? Yet, besides the fact that major items of …
Az álmod, mely téged álmodik April 10, 2019 |Csongor M. avagy, így kezdődött a pszicho-edukációm | önéletrajzi szösszenet 10 évvel ezelőtt (2009) álmodtunk egy merészet. Jó barátommal, továbbá az akkori barátnőmmel is, azon tanakodtunk, mi lenne, hogyha a pszichológiát el lehetne juttatni a tömegeknek? Nem a szigorlati tételsorok részleteit, hanem azt, ami a hétköznapi emberek számára …
Megsemmisítő pánikrohamok June 12, 2019 | Dr. Draveczki-Ury Ádám Ez az írás a Szimpatika magazin online verziójának 2019.01.04-én közzétett cikke, mely a fenti szerző (Dr. Draveczky-Uri Ádám) velem (Matyi Csongor) készített interjúja alapján íródott. A szöveget tartalmi változtatások nélkül közlöm. Link: https://szimpatika.hu/cikkek/7928/megsemmisito-panikrohamok Nem érheti rosszabb élmény az emberi pszichét, mint egy pánikroham, akik pedig egyszer már …
Alfred bölcsessége „Nem tanácsos úgy nevelni a fiúkat és a leányokat, mintha azonos feladatok várnának rájuk. Ha azt akarjuk, hogy leányainkból ügyes anyák legyenek, nevelnünk kell őket az anyaságra, mégpedig úgy, hogy örömmel elfogadják az anyává válás perspektíváját, alkotó tevékenységnek tekintsék az anyaságot, és ne csalódjanak, ha életükben később ez a szerep hárul rájuk.” – Köszönöm, …
Értelem vs. érzelem – egy hamis szembeállítás Vélemény: Pszichológiailag az egyik legmegtévesztőbb szembeállítás és hamis valóságleképezés, ha azt gondoljuk, hogy itt két szemben álló erővel van dolgunk.Akkor miért létezik? Abban lehet némi igazság, hogy egyéni vagy kollektív döntési helyzetekben, amikor több alternatív cselekvés közül kellene választatnunk, van olyan, amely mellett inkább érzelmi érveink vannak, és olyan … Értelem vs. érzelem – egy hamis szembeállítás Tovább olvasom »
Matyi Csongor
pszichológus | életvezetési tanácsadó | előadó
Lelkivilágunk – legnagyobbrészt – tudatos és tudattalan hiedelmeinkből áll.
Ha meg tudjuk változtatni ezen hiedelmeinket,
megváltoztathatjuk az életünket is.